Eğitime Nasıl Kayıt Verebilirim?

Eğitimlerimize kayit vermek için:

  1. E-posta - info@pdropenplatform.com adresine katılmak istediğiniz eğitimin adını ve tarihini yazarak e-posta gönderebilirsiniz.
  2. Web - adresimizdeki formu doldurup “gönder” tusuna basabilirsiniz.

Kaydınızı verirken lütfen, katılmcının tam adını ve soyadını, kurumun adını, ünvanını, adresini ve faturanin gönderileceği adresi eklemeyi unutmayiniz.

Ödemeyi Nasıl Yaparım?

Eğitim ödemelerinizi mail order formu ile kredi kartı şeklinde ya da  banka transferi ile yapabilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için lütfen bize info@pdropenplatform.com adresimizden ulaşın.

Eğitimlerin başlama ve bitiş saatleri hakkında bilgi verir misiniz?

Eğitimlerimiz farklı süre aralıklarındadır. Web sitemizdeki eğitimler bölümünde her bir eğitim için başlangıç ve bitiş saatleri yer almaktadır.

Eğitimciler Kimlerdir?

Tüm eğitim programlarımız konularında uzman ve deneyimli danışmanlarımız tarafindan verilir. 

Danışmanlarımıza ait detaylı bilgiye http://www.pdropenplatform.com/our-trainers linkimizden ulaşabilirsiniz. 

Bir eğitimde kaç katılımcı olabiliyor?

Farklı eğitimlerimiz için farklı sayıda sınıf kontenjanı bulunmaktadır. Detaylı bilgi için info@pdropenplatform.com adresimizden bilgi alabilirsiniz. 

 

Katılım Belgesi alabiliyor muyuz?

Eğitimi tamamladığınızda online eğitimlerimiz için mail aracılığı ile online Katılım Belgenizi paylaşıyoruz. Yüz yüze eğitimlerimizde eğitim sonunda Katılım Belgenizi teslim ediyoruz. 

Kaydımı iptal etmek istersem?

Tüm iptal taleplerinin yazılı olarak bildirilmesi gerekmektedir.30 gün kala iptal edilen eğitimler için %25, 15 gün kala iptal edilen eğitimler için %50, 1 hafta kala iptal edilen eğitimler için %75, 5 gün ve daha kısa süre kala iptal edilen eğitimler için eğitim bedelinin %100’ü tarafınıza fatura edilmektedir. Seminerin iptali veya ertelenmesi durumunda kuruluşunuza kesilecek fatura tutarı iade edilmeyecek olup, yeni belirlenecek eğitim tarihi için bilgi verilmektedir. 

BU SAYFAYI PAYLAŞIN